World Press Photo

World Press Photo z siedzibą w Amsterdamie jest fundacją non-profit, mającą na celu połączenie świata z ważnymi historiami. Pierwszym krokiem do utworzenia WPF było ogłoszenie międzynarodowego konkursu w 1955 roku przez grupę holenderskich fotografów, w której chcieli zaprezentować fotografie szerokiej publiczności. Wystawy World Press Photo stały się najbardziej znanymi i prestiżowymi ekspozycjami zdjęć fotoreporterów, a poziom zdjęć dorównuje fotografii artystycznej.

Fundacja podczas organizowania konkursów fotograficznych różnych kategorii wyłania talenty wśród reporterów oraz amatorów, chcących dorównać wysokiemu poziomowi dotychczasowych nagradzanych zdjęć.

Fotograficy :https://www.boostcontent.com/externalUrl?url=michaljelinski.com&type=publish przedstawiają historie z różnych perspektyw, a dotychczasową doktryną fotorelacji są głównie reportaże wojenne, ukazywanie konfliktów, Fotografia źródłem informacji wydarzeń społecznie ważnych czy też zdjęcia natury, wywołujące emocje.

W 1985 roku pierwszy raz ustanowiono kategorię „Sztuka i rozrywka”, w której nagrodę główną otrzymał Torbjörn Andersson za zdjęcie 7 letniego chłopca, grającego na skrzypcach.

Wartym uwagi jest zdjęcie Vincenta Boisota z Francji dla „Le Figaro Magazine” , przedstawiające modelkę pozującą przed stoiskiem krawieckim podczas Fashion Week of Dakar. Modelka ubrana w czerwony strój stanowi niesamowity akcent w kadrze. Zdjęcie otrzymało w 2012 roku drugą nagrodę w kategorii „Stuka i rozrywka”- zdjęcia pojedyncze.

Pierwsze miejsce w tej kategorii i podkategorii reportaż w tym samym czasie otrzymał Rob Hornst z Holandii, Institute for Artist Mangement za zdjęcie artystki Mariki Bajur, śpiewającej w restauracji Eurasia w Soczi.

Jednym z najbardziej znanych na całym świecie zdjęć jest portret wykonany przez fotografa WPF Steva McCurry podczas swojej reporterskiej podróży na tereny obszarów objętych wojną rosyjsko – afgańską. „Afgańska dziewczyna” o przepięknych wyrazistych zielonych oczach wywołała poruszenie społeczeństwa, które uznało jej wizerunek jako symbol cierpienia całego pokolenia kobiet i dzieci dotkniętych okrucieństwem wojny.

Zdjęcie zostało porównane do słynnego obrazu “Mona Lisa” Leonarda da Vinci i nazwane “Afgan Mona Lisa”.

World Press Photo co roku ustanawia kategorie swoich konkursów, często oprócz tematyki z zakresu reportażu pojawia się Natura. W 2019 roku uwagę jury przykuło zdjęcie Brenta Stirtona „Sokoły i wpływy arabskie”. Na fotografii widać samicę sokoła z pisklętami w Erdene Sant w Mongolii. Fotograf swoim zdjęciem przekazuje informacje o zagrożeniu gatunku z powodu traconych siedlisk przez nielegalny handel dziką fauną i florą. Przepiękny portret ptaków jak obraz maluje przed nami dostojność natury i jej kruchość zarazem. Z tej perspektywy jak pędzlem muśnięte sokoły ukazane są w swojej delikatności i niewinności na tle majestatycznych gór Mongolii.

flash-blog