Postać

Postać jako wdzięczny temat w fotografii pojawia się bardzo często. Każdy fotograf ma swoje subiektywne spojrzenie na człowieka, każdy posiada własny styl wykonywania zdjęć i podejścia do fotografowanych osób. Dzięki temu możemy podziwiać ogromną różnorodność w temacie.

U jednego fotografa postać lub postacie będą ukazane w wysublimowanym klimacie studia lub pleneru, u innego jego ciekawym spojrzeniemFotografia artystyczna ujrzymy grupę ludzi na tle miejskiego zaułka, w kawiarni, na łonie natury lub w innym miejscu.

Efektem własnego stylu fotografa jest różnorodność przedstawienia postaci :Wystawy warte uwagi, dlatego też tak wielką rolę odgrywa spostrzeganie indywidualne, znajomość techniczna sprzętu i samej fotografii jako medium tworzenia dzieła.

Postać może przybrać naturalną ekspresję sama w sobie lub też może ukazać się w awangardowej i nietuzinkowej formie, np. abstrakcyjnej czy surrealistycznej.

Poprzez fotografowanie postaci artyści : często psychologię drugiego człowieka, gdzie twarz jako portret jest nieistotna, liczy się ekspresja uczuć modela, jego problemy i kompleksy, z którymi się boryka. I tak jak w sztuce, zdjęcie ukazuje szersze spektrum społecznych problemów. Fotografia postaci poszerza nasze horyzonty, to co dla jednych jest błahostką, dla innych może być problemem.

Jedną z artystek, która w swoim portfolio ukazuje nowatorskie podejście do tematu postaci jest Jen Davis , artystka z Nowego Jorku . W swojej twórczości pokazuje ona zarówno kobiety jak i mężczyzn jako obiekty fotografowania, a także własne relacje partnerskie, zarówno psychiczne jak i fizyczne. Ciekawym spostrzeżeniem w jej pracy jest forma zdjęć, które są zdjęciami z kamery internetowej Webcam. Twórczość Jen Davis świetnie przedstawia różnorodność spojrzenia fotografa na postać człowieka jako obiekt, który jest zawarty w kadrze.

flash-blog