Fotografia produktowa jako sztuka

Mogłoby się wydawać, że zdjęcia produktów które widzimy w Internecie lub na banerach w centrum miasta, nie są sztuką, a jedynie nakłaniają nas do dokonania określonego zakupu.

Fotografia produktowa może być jednak postrzegana jako sztuka, a szczególnie jeden z trzech jej rodzajów: fotografia reklamowa.

Rodzaje fotografii produktowej

Wśród fotografii produktowej można wyróżnić między innymi fotografię packshot, która jest najczęściej wykorzystywanym rodzajem fotografii produktowej, fotografię instruktażową oraz fotografię reklamową.

Fotografia packshot charakteryzuje się zdjęciami, które są wykonywane głównie na potrzeby e-commerce. Mają przedstawiać rzeczywisty i nieprzekłamany stan produktu oraz dostarczyć klientowi wszystkich niezbędnych informacji na jego temat.

Nie ma tu miejsca na upiększanie i oddziaływanie na emocje potencjalnego nabywcy.

Zdjęcia produktów, które są wykorzystywane w różnych szkoleniach i instrukcjach obsługi, to właśnie fotografia instruktażowa. Główną rolą takiej fotografii jest przedstawienie wszystkich najważniejszych cech użytkowych danego przedmiotu i jak najlepsze zobrazowanie ich.

Ostatnim typem fotografii produktowej, jest fotografia reklamowa, którą możemy bez obaw nazwać sztuką.

Fotografia reklamowa nie musi przedstawiać produktu dokładnie takim, jaki jest i nie spełnia żadnych funkcji dokumentacyjnych. Może oddziaływać na psychikę konsumenta, jego emocje i “namawiać” go do zakupu różnymi technikami.

Wszelkiego rodzaju banery, plakaty i reklamy, które widzimy w Internecie, mają za zadanie przyciągnąć nasz wzrok i nakłonić nas do zastanowienia się nad kupnem danego produktu. Im ciekawszy obraz widzimy, tym więcej czasu jesteśmy skłonni mu poświęcić.

Przy zdjęciach reklamowych fotografowie mogą stosować różne triki, tak aby na przykład produkty spożywcze wyglądały na świeższe, dojrzalsze i bardziej zachęcające.

Plakaty, które często widzimy na przykład na przystankach, zazwyczaj przedstawiają produkt w ciekawy i twórczy sposób.

Czekając na autobus i nie mając na czym zawiesić wzroku, patrzymy na takie właśnie plakaty nawet o tym nie myśląc, a w głowie powstaje nam już myśl o zakupie reklamowanego produktu lub usługi.

Fotografia reklamowa może być także elementem wystroju naszego wnętrza. Dobrym przykładem na to są plakaty, które możemy powiesić w salonie lub kuchni, w zależności od ich tematyki.

flash-blog