Ciekawe spojrzenie na fotografię jako medium do wyrażenia subiektywnych relacji ze światem można było zobaczyć w 2017 roku na wystawie „Diorama City Maps” (Dioramy Map) w Bryce Wolkowitz Gallery w Nowym Jorku. Wielkoformatowe zdjęcia japońskiego artysty Sohei Nishino (ur.1982) wyrażają swoistą podróż człowieka w głąb miejskiego krajobrazu uchwyconego z lotu ptaka, który jakby opowiadał historię o miastach i ich strukturach, ale subiektywnie z własnego punktu widzenia.
Nishino wykorzystuje fotografie pojedynczych ramek 35mm i używa ich jako obiekty, jednostki do odtwarzania mapy geograficznej. Nie są one precyzyjne, są subiektywne, określają świadomość artysty :https://www.boostcontent.com/externalUrl?url=michaljelinski.com&type=publishi jego wysublimowaną percepcję miast jako mikrokosmosu życia i energii tworzących zabudowania, miejsca i życie miejskie.
Sohei Nishino przy pracy z aparatem zadawał sobie pytanie: „Co mogę osiągnąć poprzez fotografię?”, „Czym mogę stać się poprzez fotografię?”.
Spojrzenie z wysokości, z perspektywy dachów wysokich budynków uspakaja artystę, określa jego potrzebę rekonstrukcji ścieżek, po których chodził przez wiele miesięcy w danym mieście. Fotograf szuka odpowiedzi na pytanie kim jest i skąd pochodzi.
Na pytanie o plan czy schemat podczas pracy ze zdjęciami Nishino odpowiada, że nie ma planu a jego twórczość opiera się bardziej na intuicji i emocjach, towarzyszących mu podczas projektu.
W swoich dioramach, biało-czarnych mapach miast, fotograf zapisuje własne postrzeganie, przywołuje wspomnienia i próbę zrozumienia miasta jako doświadczenia emocjonalnego.
Niesamowite ujęcia z miejsc, w których był i uwiecznił aparatem są takie miasta jak Tokio, Hawana, Rio De Janerio, San Francisco, Berlin, Stambuł, Szanghaj czy Amsterdam. Odwiedzając miasta i żyjąc w nich przez jakiś czas Nishino odkrywa nowe subiektywne znaczenie miejsc. Ważnym elementem w zdjęciach artysty jest ruch. Chodząc z aparatem w ręku uwiecznia momenty, zaułki, widoki, niektóre z góry, niektóre z dołu, budując w ten sposób mapę danego miejsca z wydźwiękiem jego znaczenia.
Retrospekcja dioram jest szczególnie warta uwagi w aspekcie wyrażania miasta z perspektywy ludzkiej percepcji, wspomnień i zapamiętanych obrazów.