Plakat kiedyś i dziś

Plakaty jako dzieła sztuki są niezwykle ważne w polskiej kulturze. Ich rola zmieniała się na przestrzeni lat, ale pewny jest fakt, że ich twórcy mają za zadanie edukować społeczeństwo, zarówno estetycznie, jak i artystycznie. Plakat ma spełniać rolę kulturotwórczą, szczególnie ten teatralny.

Plakat teatralny

Polski plakat teatralny zmienił się diametralnie na przełomie lat 80. XX wieku. To właśnie wtedy zaszły największe zmiany w polskiej sztuce i kulturze, które były wynikiem upadającej gospodarki. Na wszystko brakowało pieniędzy, a w społeczeństwie unosiła się atmosfera beznadziei i marazmu, co miało ogromny wpływ na polską sztukę.

Jak zmienił się polski plakat teatralny?

Lata 60. XX wieku były dla polskich artystów szczególnie owocne. Cieszyli się dużą beztroską i brakiem ograniczeń, jeśli chodzi o tworzenie sztuki. Ówczesne plakaty teatralne były fantazyjne, rozmalowane i szczere, przedstawiały spontaniczność i mogły uchodzić za autonomiczne dzieła sztuki. W latach 80. plakat reklamujący przedstawienie teatralne stał się chłodny emocjonalnie, wyspekulowany i pozbawiony wyobraźni. Nie był już sztuką, a jedynie narzędziem marketingowym.

Duży wpływ na plakat teatralny w tamtym czasie, miały także osoby piastujące stanowiska dyrektorów i zarządców instytucji kulturalnych. W latach 60. były to osoby, które pracowały z pasji, miały poczucie obowiązku i były niezwykle rzetelne. Nie dopuszczały, aby światło dzienne ujrzał plakat niezgodny z ich poczuciem estetycznym czy też artystycznym. 20 lat później nieco się to zmieniło i szefowie teatrów byli tylko i wyłącznie szefami. Niekoniecznie musieli mieć pasję czy zamiłowanie do sztuki. Musieli zaś umieć zarządzać daną instytucją, a plakat teatralny miał spełniać w tamtym czasie tylko i wyłącznie funkcję reklamy. Nie pozostawiał on za wiele do rozmyślania nad przekazem czy treścią. Nie „igrał” z odbiorcą, po prostu był.

Jedynym ogniwem, a być może najważniejszym, które łączy plakaty teatralne omawianych lat, jest duża wolność artystyczna twórców. Mogli oni (i nadal mogą) interpretować spektakl, przedstawiać swoje pomysły zarządcom teatrów i po dojściu do porozumienia – wykazać się artystycznie.

Plakat współczesny

Innym rodzajem plakatów, które obecnie cieszą się dużą popularnością, są plakaty współczesne. Pełnią one nie tylko rolę kulturotwórczą, ale także dekoracyjną. Mogą wyrażać nasze pasje, zainteresowania, czy też wyznawaną filozofię.

W dzisiejszych czasach wybór wzorów i kolorów jest ogromny. Plakat zamówiony w dużym formacie jest ciekawą ozdobą pomieszczenia i może skłonić do chwili namysłu.

flash-blog