Frans Lanting

Wystawa “Dialogues with Nature” (Dialog z naturą), eksponowana we wrześniu 2016 roku w Holenderskim Muzeum Fotografii w Rotterdamie, to retrospektywa twórczości wybitnego holenderskiego fotografa Fransa Lantinga (ur.1951). Fotografie z przełomu 40 lat pracy jako dokumentalisty życia na Ziemi ukazują świat przyrody, dzikiej natury z rejonów Afryki, Amazonii i Antarktydy. Jest to zestawienie wieloletniej drogi artysty, który oddaje hołd dzikiej przyrodzie, miejscom i zwierzętom.

Lars Lanting jako pierwszy fotograf współpracujący z National Geographic dokumentuje świat przyrody, promuje zrozumienie Ziemi jako planety żywej, którą należy respektować i chronić. Podkreśla różnorodność biologiczną i konflikt człowieka z dziką przyrodą .

<p>Liryczną interpretację historii życia na Ziemi od Wielkiego Wybuchu wraz z potrzebą zrozumienia przyrody i ekosystemów jako kolektywnej siły życia zawiera projekt „Life: A Journey Through Time”. W fotografiach artysta:https://www.boostcontent.com/externalUrl?url=michaljelinski.com&type=publishokreśla gatunki jako pojedynczy element kształtujący planetę.

W swoich fotografiach z lat 80-tych Lanting zaznaczył potrzebę ochrony dziedzictwa naturalnego rejonu Madagaskaru.

Jednym z projektów eksponowanych na wystawie był ”Entimate Encounters: Eye to Eye” (Spotkania intymne: oko w oko), gdzie na zdjęciach fotograf chciał uczcić dzikie zwierzęta jako pokrewne sobie, wyjęte z kontekstu w którym żyją.

Frans Lanting jest ambasadorem World Wildlife Fund, był wielokrotnie nagradzany i honorowany za swą pracę, również jako wydawca książek o naturze.

flash-blog