Andrzej Dragan

Ekspozycja „Alegorie i Makabreski” odbyła się we wrześniu 2007 roku w Galerii Lipińskiego w Warszawie. Pod trafnym tytułem galeria pokazała Portrety znanego na świecie polskiego artysty Andrzeja Dragana (ur. 1978) wybitnego naukowca z zakresu fizyki kwantowej, zajmującego się fotografią. W portretach Dragana dostrzec można dramatyzm i niepokój.

Subtelność i dynamika twarzy podkręcona jest światłem i mocno widocznym kontrastem.

Doświadczenie naukowe fizyka ma duży wpływ na jego twórczość artystyczną, Dragan wykorzystuje własną technikę cyfrowej obróbki zdjęć, która jest niepowtarzalna i trudna do naśladowania. Nazywa ją „retuszem światłem, efektem Dragana”.

Ludzie na fotografiach przedstawieni są w większości na ciemnym tle, w klimacie mrocznego malarstwa duńskiego. Dominujące kolory to paleta barw zimnych lub wysublimowanych cieplejszych tonów z wyraźnym akcentem kolorystycznym. Wypracowana przez artystę własna metoda FFA (Fusiform Face Area) jako obszar odpowiedzialny za rozpoznawanie twarzy modela jest nieodłączną cechą charakterystyczną jego prac.

Bohaterami portretów artysty są m.in. Kuba Wojewódzki, Andrzej Mleczko, David Lynch, Mads Mikkelsen, Jerzy Urban. Charakterystyczni, subtelni lub dynamiczni, ukazani w głębokich kontrastach półmroku. Bardzo wymowną i budzącą emocje jest seria portretów anorektycznej modelki Marty, niezwykle ekspresyjnej młodej kobiety z piękną twarzą i ogromnie wychudzonym ciałem.

W portretach „Alegorie i Makabreski” widoczny jest warsztat artystyczny fotografika,: filtrowanie tonalne, oryginalne oświetlenie. Widzimy dramatyzm uzyskany dzięki ręcznej edycji zdjęć i retuszowi z zastosowaniem pędzli sztucznie korygujących światło.

flash-blog