Podobnie jak sztuka, fotografia jest źródłem informacji. Sztuką określamy część dorobku kulturowego cywilizacji, wyrażaną w formie rysunku, malarstwa, rzeźby, muzyki czy współcześnie filmu. Informacje zawarte w najstarszych pradawnych rysunkach naskalnych, odkrywanych do dziś przez archeologów, są niezwykłym źródłem informacji o najstarszych mieszkańcach naszej planety, które pozwalają poszerzać wiedzę współczesnych badaczy o życiu mieszkańców tamtejszych cywilizacji.
Zanim powstała fotografia to malarstwo, rysunek i rzeźba były obok literatury głównym źródłem przekazywania informacji. Wiele postaci, uwiecznionych pędzlem na płótnie, ołówkiem na kartce czy w monumentalnych rzeźbach minionych epok do dziś zachwyca swą naturalnością i daje nam obraz bohatera, jego zalety czy wady. Wszystkie dzieła sztuki są niewątpliwie ogromnym skarbcem wiedzy o samym artyście :Wystawy warte uwagi czy też walorach jego artyzmu.
Sztuka jako element wizualny przekazywania informacji pozwala wgłębiać się w konkretny moment, poznać realia i historię zdarzeń, poznać psychologię postaci.
Filozof i historyk Władysław Tatarkiewicz pisał, że sztuka jako odtwarzanie rzeczy wyraża przeżycia, wstrząsa lub zachwyca. Fotografia również może wzbudzać emocje i jako źródło informacji może być nośnikiem historycznych wydarzeń, tych na skalę światową, i tych mniejszych, lokalnych, rodzinnych czy osobistych.
Nie ma wątpliwości, że fotografia jest cennym źródłem opisywania historii, w archiwach muzealnych znaleźć można kroniki i zdjęcia, które szczególnie służą w edukacji historycznej.
Zdjęcia pozwalają prześledzić genezę, przebieg czy też skutki konkretnych zdarzeń.
Współcześnie fotografię wykorzystuje się do relacji reporterskich z działań wojennych lub akcji humanitarnych.
Pełne spektrum zalet fotografii rozwija się coraz szybciej, technologie pozwalają na coraz to bardziej zaawansowane jej wykorzystanie. Fotografie z lotu ptaka są nietuzinkowym sposobem ukazywania krajobrazu, terenów zabudowanych czy też obiektów, z innej jak dotychczas perspektywy, co wiąże się jednoznacznie z nowym modelem uzyskiwanych informacji. Obecnie poprzez wykorzystanie dronów do fotografowania można budować odpowiednio ciekawe bazy danych przemysłowych obiektów, zabytków architektury, atrakcji turystycznych i terenów zielonych. Fotografia tego typu może pomóc w akcjach ratowniczych na terenie zabudowanym, zamkniętym czy też niedostępnym jak wysokogórskie szlaki.
Kadry zdjęć z lotu ptaka wykorzystuje się w materiałach komercyjnych, są nośnikiem informacji reklamowej, promocji regionu czy atrakcji turystycznych. Kadry takie stosowane są powszechnie w realizacjach medialnych projektów promocyjnych i kulturalnych.
Zdjęcia klasyczne ustępują miejsca interaktywnym panoramom 360°, które dają niesamowite wrażenie pełnego obrazu w kadrze i większej ekspresji. Świetnym przykładem są tu relacje z imprez sportowych plenerowych, gdzie informacja łączy się z estetyką wizualną.
Pojęcie fotografii jako nośnika informacji przejawia się poprzez funkcje, jakie spełnia, m.in. społeczne, dydaktyczne, estetyczne; tak jak i sztuka, fotografia w istocie rozszerza swoje granice w miarę rozwoju technologii i kulturowego rozwoju cywilizacji. Wiek XXI otwiera przed nami nowe możliwości przesyłania informacji, komunikacji międzyludzkiej i czerpania wiedzy z danych, którymi w prosty sposób codziennie dzielimy się między sobą za pomocą telefonów. Dziennie przesyłanych jest około 500 mln zdjęć! Zdjęcia chętnie przesyłamy na Facebooka ale też na inne serwisy społecznościowe, jak Snapchat. Wszystko po to, aby przekazać informacje o sobie, jak się czujemy, co robimy, co nas inspiruje, lista jest długa. Informacje przesyłane w formie zdjęcia są łatwiej przyswajalne, są krótkie i zrozumiałe.