Zarówno w sztukach pięknych jak malarstwo i rysunek oraz w rzeźbie jako popiersia, tak i w fotografii portret zajmuje niemal pierwsze miejsce. Wielu artystów chętnie sięga po temat portretu w swojej twórczości. Już w czasach starożytnych artyści uwieczniali chwałę i dostojeństwo władców i osób zasłużonych w formie portretów. Twarze pojedynczych modeli lub grup osób spełniały funkcje reprezentacyjne, z czasem przechodząc w bardziej prywatne dzieła pamiątkowe. Artyści pracowali nad studium twarzy często wykorzystując do tego wizerunek własny :Edward Munch jako autoportret. W zależności od okresu portrety przybierały różną formę, taką jak studium, portret idealizowany, fikcyjny czy karykatura. Wraz z rozwojem techniki i powstaniem fotografii portret wszedł na nową drogę, gdzie zdjęcie zastąpiło artystę malarza czy rysownika. Ci również korzystali i z fotografii, aby lepiej i bez udziału w wielogodzinnych sesjach z modelką rysować ze zdjęcia wykonanego wcześniej pod konkretny projekt artystyczny.
Fotografia :https://www.boostcontent.com/externalUrl?url=michaljelinski.com&type=publishstała się sztuką również pod postacią portretu. Prekursorem tego rodzaju fotografii był August Sander, który wniósł do kategorii fotografii portret jako obiektywny obraz społeczeństwa początku XX wieku. Zdjęcia Sandera stały się inspiracją dla wielu portrecistów i fotografów na całym świecie.
Współcześni fotografowie wychodząc naprzeciw coraz nowszym technologiom i możliwościami sprzętu fotograficznego czy programów komputerowych portret traktują jako
wyzwanie do rozwijania własnego warsztatu twórczego
i koncepcji. Bardzo ciekawym i nowatorskim stał się pomysł australijskiej fotografki Anne Gedes, która w latach 90 -tych XX wieku stworzyła przepiękny i niesamowity cykl portretów niemowląt ukazanych w bajkowym i magicznym klimacie, odstępującym od realizmu studia fotograficznego czy pleneru znanego dotąd w tego typu sesjach. Niemowlęta są nagie lub ubrane w miniaturowe kolorowe przebrania kwiatów, owadów i zwierząt oraz otoczone refleksem świetlnym nadającym zdjęciom subtelnego akcentu niewinności dzieci. Artystka używa również kolażu i elementy surrealizmu w pracy.
Artystka fotograf, której prace wywołują wrażenie malarstwa jest Annie Lebovitz, Amerykanka znana na całym świecie z wysokobudżetowych sesji portretowych. Jej modelami były i są gwiazdy kina, polityki, sportu i biznesu. Portrety Lebovitz mają teatralny charakter, światło, kostiumy i styl zdjęć, który ukazuje piękno modela; artystka koncentruje się na jego wizerunku zewnętrznym i reprezentacyjnym. Portrety w jej wykonaniu mają m.in. John Lennon i Yoko Ono, Barack Obama, Stephen Hawking, Królowa Elżbieta II, Bruce Springsteen, Demi Moore i Whoopi Goldberg.
Portret cieszy się ogromną popularnością też i dziś a w fotografii mamy pełne pole manewru i korzystając ze wszędobylskich smarfonów, robimy miliony zdjęć dziennie, w tym często szybkie portreciki. Nie można nazwać ich dziełami sztuki, ale zdarza się, że niejedno zdjęcie zostało zauważone przez krytyków.