Fotografia mody

Fotografia Fashion, czyli fotografia mody obejmuje temat związany z markami odzieżowymi, akcesoriami, biżuterią i innymi elementami stosowanymi w głównie w reklamie, czasopismach modowych i stronach internetowych poświęconych tej branży. Zdjęcia mody oglądać można pod szyldami takich czasopism jak m.in. Voque, Elle czy Vanity Fair. W latach 60-tych znanym i cenionym fotografem w zakresie mody był Amerykanin Richard Avedon, który fotografował znanych ludzi polityki, kina i mody. Jego modelami byli mi.in. Bertrand Russel i Marilyn Monroe. Pomimo ogromnej popularności jako fotografa w świecie mody artysta uważał się przede wszystkim za portrecistę: a jego minimalistyczne wizerunki osób pełne były dynamiki i dramatyzmu. Według gazety New York Times moda Avedona i jego portrety fotograficzne pozwoliły zdefiniować amerykański obraz stylu oraz piękno i kulturę ostatniej połowy XX wieku.

Fotografia mody to przede wszystkim zdjęcia, produktów odzieżowych, kosmetyków, wyrobów jubilerskich, zegarków, stylizacji makijażu czy fryzur. W zakresie tym fotograf realizujący zamówienie do publikacji musi dopasować styl wypowiedzi do wymaganych standardów, a sesje zdjęciowe to często praca zespołowa grupy ludzi, takich jak styliści, wizażyści czy specjaliści od oświetlenia.

Ujęcie modela podyktowane jest wymaganiem, aby był on neutralny, bez emocji takich jak stres czy niepokój. W zdjęciach liczą się atuty takie jak kolor, styl, ekspresja i obowiązujący kanon piękna.

flash-blog